Lisä infoa foorumin tulevasta kehityksestä.

Lisä infoa foorumin tulevasta kehityksestä.
  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Memmu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Vastauksia Vastauksia 6
  • Katselut Katselut 466

Pelikaista.fi on moninpeleihin ja peliaiheiseen sisältöön keskittyvä peliyhteisö.

Palvelumme sisältävät peliseuraa ja yhteispelejä, keskustelua, pelaamista, sekä peliaiheisen sisällön luomista yhdessä jäsenten kanssa. Tervetuloa!

Liity nyt!
Propilkin edustaja
Ylläpitäjä
Moderaattori
Liittynyt
3/2/25
Viestit
5
Tehdään selväksi muutama fakta aiheesta, jolloin valheet ja perättömien asioiden levittäminen saataisiin loppumaan.

Suosittelemme tutustumaan pelikaistan ilmoitukseen keskustelu foorumin luopumisesta heille tarpeettomana.

Kävimme pelikaistan edustajien kanssa alustavan keskustelun foorumin mahdollisesta siirrosta pilkki yhteisön käyttöön. Keskustelun jälkeen on lähetetty todisteelliset viestit aiempien kausien SM- liigaa järjestäneille tahoille MV : n edustajalle 4.5.2026 ja Team Hurrikaanien edustajalle 7.5.2026.

Viesteissä on kysytty halukkuutta tulla mukaan kehittämään tulevaisuutta.

Vastausta ei saatu MV n osalta.

Julkaisimme infon tulevista asioista ja vasta silloin asia alkoi kiinnostamaan.

Eli salailu teoriat saa unohtaa, tässä on toimittu täysin normaalia ilmoitus tapaa käyttäen.

Tässä ei kaapata, saati tuhota mitään.
Haluamme keskustella eri vaihtoehdoista joilla liigaa saataisiin elvytettyä.

Jos todella halutaan jatkumoa, tulee ymmärtää ettei vanhat säännöt ja tavat tuota uusia tulijoita peliin.

Miettiikö yhteisö mitä tapahtuu jos emme saa foorumia toimimaan? Ensisijainen tehtävä on kasvattaa yhteisön jäsenistöä/lisää pelaajia.

Jos foorumi jää vähäiselle käytölle, se tulee kaatumaan, missä alustalla sitten jatkossa toimitaan ?

Asioista keskustellaan ensi viikolla ylläpidon järjestämissä palavereissa, johon toivomme eri liiga joukkueiden edustajia saapuviksi.
Lähetämme asiasta viestit kapteenistoille.

Mitään ei ole vielä päätetty!

Siihen asti toivomme että maltetaan mieli ja katsotaan millaisen tulevaisuuden saamme rakennettua.

Syyttelyt ja maalittaminen ei ole rakentavaa keskustelua ja sellaisten viestien kirjoittaminen on kielletty säännöissä.

Terv -heikki- ja Memmu
 
Sosiaalinen
Liittynyt
6/11/21
Viestit
64
Vastaan tähän MV:n kapteenina ja edustajana sekä entisenä SM-Liigan ja SM-kisojen pääjärjestäjänä.

Lainaus Memmulta: "Kävimme pelikaistan edustajien kanssa alustavan keskustelun foorumin mahdollisesta siirrosta pilkki yhteisön käyttöön. Keskustelun jälkeen on lähetetty todisteelliset viestit aiempien kausien SM- liigaa järjestäneille tahoille MV : n edustajalle 4.5.2026 ja Team Hurrikaanien edustajalle 7.5.2026."
Sain itse tiedon näistä uudistuksista vasta nyt, kun asia nousi enemmän pinnalle täällä ja Facebookissa. Selvitin asiaa ja Heikki on lähettänyt viestin Krisulle 4.5. yöllä, jossa hän kertoo, että Pelikaistalle on tulossa muutoksia ja kutsuu Krisun kiireellisesti keskustelemaan asiasta. Viestissä ei siis mainita Pelikaista-foorumin mahdollista siirtymistä pilkkiyhteisön käyttöön, saatika kertomistanne SM-liigan tulevista mahdollisista sääntöuudistuksista. Siinä mainitaan ainoastaan jotkin epämääräiset muutokset foorumilla. Kuten Memmu kertoi, tiesitte jo siinä vaiheessa tuosta foorumin siirtymisestä pilkkiyhteisön käyttöön. Miksi ette kertoneet sitä viestissä Krisulle? Oliko jo silloin suunnitelmissa tehdä SM-Liigaan sääntömuutoksia, mutta halusitte vain pitää sen salassa?

Krisu kertoi, että viesti ei jäänyt mieleen mitenkään, koska siinä ei kerrottu mitään näistä asioista, mistä on nyt täällä tiedotettu. Ja, ettei ajatellut sen liittyvän mihinkään tämän tyyliseen asiaan. Siksi se oli unohtunut kiireisen perhe-elämän keskellä. Näin ollen Krisu oli unohtanut siihen vastata tai välittää tietoa eteenpäin esimerkiksi minulle. Myöhemmin hän kertoi vastanneensa, ettei olisikaan ehtinyt puheluun kyseisenä ajankohtana. Koen, että tällaisessa tilanteessa, kun ette saa yhdeltä vastausta, olisi teillä pitänyt ehdottomasti yrittää ottaa yhteyttä vaihtoehtoisesti esimerkiksi minuun. Näin olen itse ainakin halunnut toimia järjestelyhommissa, jotta ei synny väärinkäsityksiä ja informaatiokatkoksia

Olen nähnyt viestin ja minullakin on todisteet viestin sisällöstä. Ainahan se voidaan julkaista täälläkin, jos se Heikille ja Krisulle käy. Krisu voi myös kertoa oman versionsa, jos haluaa.

Näkisin asian niin, että viestintä ontui ylläpidon puolelta pahasti ja viesti ei siksi ole välittynyt edellisille järjestäjille. Tottakai myös Krisu olisi voinut reagoida paremmin. Tosiasia on se, että Memmulla ja Heikillä ei ole osaa eikä arpaa SM-Liigan järjestelyihin ennen kuin nykyiset järjestäjät Krisu ja Madekikk ilmoittavat, etteivät aio olla mukana järjestelyissä, tai ilmoittavat, että haluavat tehdä yhteistyötä järjestelyissä ylläpidon kanssa. Ehdottaa saa, mutta päätökset tekee Krisu ja Madekikk toistaiseksi. Ja ainahan asioista voidaan äänestää niin kuin on tehty minun, Tonzan ja Krisun järjestäessä SM-liigaa. Keskustelu uudistuksista on myös todellakin hyväksi. Heikki ja Memmu astuvat nyt ylläpitäjinä pitkälle oman toimintavaltansa ulkopuolelle ja toivottavasti tajuatte sen itsekin. Kun näin toimitte, mitä muutakaan odotatte kuin tällaista vastaanottoa?

Myös ylläpidon kokoonpanosta kannattaisi todella käydä avoin keskustelu, onko nykyinen järjestelmä se, millä halutaan edetä. Ylläpidon täytyy olla puolueeton ja monipuolinen.

Muistetaan pitää keskustelu asiallisena ja ketjut avoimena, jotta avointa keskustelua voi syntyä. Sekä Memmu ja Heikki, toivoisin että lopetatte sen asioiden peittelyn. Kun siltä se valitettavasti vaikuttaa meidän suuntaan.

Yst. Pinturihaukka
 
Erittäin ahkera
Moderaattori
Liittynyt
10/4/19
Viestit
168
Täytyy varmaan itsekin jotain kommentoida kun olin Heikin kanssa yhteyksissä asiasta.

Pinturin kanssa samaa mieltä siitä että kaikki informaatio ei ole liikkunut riittävän selkeästi(eikä kaikille joukkueille). Heikki otti yhteyttä 7.5. niinkun Memmu puhui mutta sm-liigan muutoksista ei ole ollut puhetta. Puhe oli vain pelikaistan muutoksista. Sen jälkeen olen myös Heikkiin ollut yhteyksissä useasti viestillä. Sm-liigan muutoksista kuulin silti ensimmäistä kertaa Heikin ilmoituksessa pelikaistalla. Mikä oli tyylillä: Ollaan tehty jo päätökset joista muut äänestää. Tottakai moni ihmettelee siinä vaiheessa että millä oikeudella tehty tällaisia päätöksiä koskien sm-liigaa. Juuri tästä kävin hetken keskustelemassa puhelussa Memmun ja Heikin kanssa toissapäivänä.

Ehkä nyt kannattaa ottaa se keskusteluyhteys joukkueisiin heti kun mahdollista että saadaan jonkunlainen päätös tähän. Ei tarvitse porukan arvailla mitä tapahtuu. Oli se sitten yhteinen sopimus jostain tai ei.
 
Keskustelija
Liittynyt
30/4/20
Viestit
37
Kyllä tämä on aika surullista seurata vierestä. Heikki itse kommentoi tuossa aiemmin että "Siksi nyt on ylläpidossa Memmu ja minä. Asiasta ei koskaan tulla äänestämään." Lisäksi Memmu itse kommentoi aiemmin facebookissa melko tiukasti sitä että hän ei halua että tulevat järjestäjät tekevät liigasta itselleen mieluisen. Eikö tässä juuri olla sitä tekemässä tällä hetkellä?!? Kaikki mahdollinen info salataan muilta, ja kun niistä kysellään niin ei muutakuin viestit poistoon tai juupajaapa vastauksia.
Aika huvittavaa, että olette mukamas laittaneet infoa esim MV ja Hurrikaanin porukalle melkein kuukausi sitten, mutta viestissä ei myöskään ole tullut mitään konkreettista infoa yhtikäs mistää. Nyt on sitten oikeasti paikka astua esiin eikä vain salailla kaikkea mahdollista tulevaa, jos sellaista on edes olemassa.
Tähän asti tämän uuden "vetopoppoon" vastaukset on ollut tuulen huminaa korvissa. Mikäli olette uusia ylläpitäjiä PP2 yhteisön suhteen, nyt olisi se aika oikeasti astua esiin ja selvittää tämä sotku.
Ei muutakuin hyvää kesän jatkoa kaikille tasapuolisesti!
 
Viimeksi muokattu:
Sivustaseuraaja
Liittynyt
30/7/20
Viestit
5
Jatkuvasti tässä lakaistaan omia sanomisia ja tekoja maton alle. Kertokaa mitä keskustelua se on jos kritiikin jälkeen uhriudutaan? Ei kritiikki ole kettuilua. Jos joku antaa kritiikkiä, niin se ei tarkoita että kritiikin saaja olisi paha ihminen. Ei siis mitään syytä uhriutua. Mahdotonta edes yrittää rakentavaa keskustelua jos kaava on aina tämä.

Ja FREE TONZA!!!
 
Todella tuottelias
Liittynyt
18/3/21
Viestit
187
Huomenta,

Mulle tosiaan 4.5 yöllä 00.35 on tullut viesti Heikiltä, jossa Heikki kertoo, että ilmeisesti Pelikaistalle on tulossa muutoksia ja Rasteri haluaa siitä pitävän keskustelun Discordissa. Heikki pyytää siinä viestissä mukaan hänen lisäksi kahta pelaajaa puheluun ja siellä voi tuoda omia ajatuksia. Ja että olenko halukas tulemaan siihen keskusteluun. Sekä multa kysytään, että onko pelaajia joiden kanssa en tule toimeen. Heikki sanoo kertovansa lisää asiasta ymmärrykseni mukaan, jos haluan mukaan keskusteluun. Tietoa ei kuitenkaan ei ole hänelläkään paljoa saatavissa ja Rasteri kertoo palaverissa lisää. Asia on hiukan kiireinen ja multa pyydettiin vastausta haluamiseen mukaan tuohon keskusteluun.

Näin tuon viestin jossain kohtaa, ei jäänyt mulle mieleen, koska kyse oli Pelikaistaan jostain muutoksista. Ajatusprosessi oli, ettei nämä Pelikaistaa koskevat muutokset mua riittävästi kosketa ja mulla on niin paljon muita asioita, johon pitää irl keskittyä. En myöskään ymmärtänyt tämän koskevan mihinkään pelillisiin muutoksiin, kuten Liigaan tai henk.kohtaisiin SM-Kisoihin. En ollut tarpeeksi fokusoitunut asiaan, niin en vastannut mitään ja sitten se jo mielestäni unohtui, kun IRL elämän työt, perhe-elämä kahden pienen lapsen kanssa, harrastukset jne. vei mennessään. Vastasin viime viikonloppuna Heikille pahoitellen, etten tähän vastannu, kun se kokonaan unohtui mielestä. Olisi pitänyt heti vastata, mutta kun en sitä tehnyt niin se unohtui. Lisäksi en luultavasti olisi koko keskusteluun kuitenkaan ehtinyt, kun toukokuun kalenteri on ollut niin täynnä omia juttuja.

En myöskään ymmärtänyt viestistä, että se olisi myös joukkueelleni MV:lle suunnattu viesti vaan henk.kohtainen niin en sitä osannut kommunikoida joukkueeni kapteeneille Pinturille ja Mateelle ennen kuin unohdin koko jutun.

Mua on jälkikäteen tällä viikolla to-pe 28.5 noin yhden maissa yöllä kysytty halukkuuttani modeksi ja samalla saisin vaikuttaa foorumin sisältöön sekä mahdollisiin SM-Liigan sääntömuutoksiin.

Olen kieltäytynyt modeksi tulemisesta, koska en voi tässä elämän tilanteessa ottaa sellaista kokoaikaista vastuuta hartioilleni. Perhe ja työt menee edelle. Jos tämmöiseen lähtisin, haluan olla siihen kunnolla käytettävissä.

Foorumin sisältöihin voin antaa ajatuksia ja jotain ehkä toteuttaa, jos siihen aikaa riittää.

SM-Liigan järjestämisestä en ole vielä päättänyt, kiinnostusta edelleen paljon on. Se riippuu paljon elämän tilanteesta, että pystynkö siinä kohtaa ottamaan vastuun ja saanko siihen kaverin mukaan. Henkilökohtaiset SM-kisat on lähellä sydäntäni ja ne haluan jatkossakin järjestää, jos vaan muu elämä sen suo.

Mun virhe on ollut se, etten vastannut viestiin heti, kun sen näin enkä ymmärtänyt Heikin viestin myös koskevan edustamaani joukkuetta. Sitten mun osalta asiasta katosi fokus ja asia unohtui. Pahoittelen tätä.

Yllätyin yhtä paljon kuin muutkin, kun yleiset viestit tästä foorumin siirtymisestä pilkkiyhteisölle tuli julki ja se, että pelintekijöille on ehdotettu mahdollisia SM-Liigan sääntömuutoksia ja on olemassa 2-3 mallia miten edetä. Ymmärrän hyvin, miksi ne yleiset viestit on nostattanut tunteita ja ajatuksia pintaan kilpapelaajien keskuudessa. Täällä on intohimoisia, kovasti kehittyviä ja maailman parhaimmistoon kuuluvia Pro Pilkin pelaajia. Kun tulee vastuuta niin tällöin on hyvin tärkeässä roolissa viestintä. Lisäksi en tiedä tämän yhteisön historiaa kuin muutamia vuosia, mutta selkeästi on kitkaa ja hankausta taustalla. Se varmasti myös on omaava lisäämään reaktioiden voimakkuuksia, epäluuloja, luottamuspulaa ja mahdollisuuksiin läikkyä yli.

 Krisu
 
Valioyksilö
Liittynyt
5/12/21
Viestit
417
No jopas jotain, onko eikös nuo mahdolliset sääntöuudistukset ovat olleet aina Liigan/Sm:n vetäjien Heiniä.
Miksi siis mennään "Sorkkimaan" toimivaa järjestelyä, vai onko minulta jäänyt jotain huomaamatta, esimerkiksi
Että Heikki ja Memmu ottaa liigan ja sm:n vetovastuun.....

Pitäneen muistaa että Heikki ja Memmu ovat ilmeisesti propilkin edustajia vain pelikaistalla,
ainakin tällä hetkellä.
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös