Sääntö uudistus keskustelu koskien tulevia SM - liiga pelejä.

Sääntö uudistus keskustelu koskien tulevia SM - liiga pelejä.
  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Memmu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
  • Vastauksia Vastauksia 20
  • Katselut Katselut 719

Tervetuloa PP2 Pelaajayhteisöön!

Tämän foorumin tarkoitus on edistää yhteisöllisyyttä, keskustelua ja pelaajien välistä vuorovaikutusta Pro Pilkki 2 -pelin ympärillä.

Liity nyt!
Propilkin edustaja
Ylläpitäjä
Moderaattori
Liittynyt
3/2/25
Viestit
6
Huomenta, olen nyt lukenut yhteisön jäsenten mielipiteitä oman toimintani suhteen ja otan koppia niistä. Kiitos palautteista.

Nyt aiheeseen ...

Muutamaan kysymykseen toivoisin järjestäjiltä/ joukkueilta vastauksia.

Onko mahdollisesti tulevalla SM- liiga kaudella tulossa sääntöihin mitään uudistuksia,joilla voitaisiin edesauttaa mahd. uusien joukkueiden ja pelaajien mukaan tuloa? esim pelaajien määrä jäällä/joukkueen koko?

Voisiko olemassa olevat joukkueet osallistua omalla toiminnallaan esim. Mainostamiseen? Julkiset ystävyys ottelut rekry mielessä? Pelaaja haastatteluja eri alustojen stream kanavilla? Kerrottaisiin liiga pelaamisesta laajemmin.
Tässä muutama ajatus mainitakseni.

Avasin nämä nyt tähän mitä itselläni oli mielessä palaveri listalla liiga asiasta.

Ajankohtana päätöksille tulevasta kaudesta, tämä kevät/alkukesä olisi tärkeä, niin mahdollisilla uusilla tulokkailla olisi aikaa pelata yhdessä ja totutella liiga pelaamiseen noin yleisesti.
Syksy kun tulee yllättävän nopeasti.

Jätän tämän tähän ja toivon keskustelua aiheesta.

*Memmu*
 
Sosiaalinen
Liittynyt
24/8/16
Viestit
57
Varmastikkin virheestä oppineena, jatkossa tällaisella kannattaa lähteä liikkeelle. Diktatuurista ei ole milloinkaan ole syntynyt mitään hyvää.

Itse en tulevalla kaudella enää joukkuetta kipparoi, mutta mitä tuosta pelaajamäärästä voi sanoa, niin toisille tämä nykyinen kaava toimii, koska pelaajat tiimissä riittää ja toisille jää pienestä kiinni. Ja vajaalla ei liigaan haluaisi osallistua. Jos joukkueet joilla pelaajia riittää pystyisivät antamaan tuosta periksi ja liiga olisikin vaikkapa 8vs8 voisi joukkueita tulevalle kaudelle olla enemmän. Tämä vaatii kapuilta vastuuta ja pelaajien kierrättämistä peleissä, jotta kaikki saa tasaisesti peliaikaa. Ja tiedän on pelaajia, jotka eivät halua tulla peleihin huilimaan vaan haluaisivat pelata illan kaikki pelit ja jos ei onnistu niin eivät osallistu iltaan lainkaan. Tällaisille pelaajilla olisi peiliin katsomisen paikka ja unohtaa tämä "minä itse" ajattelu. Kaukana ollaan jokatapauksessa niistä huippuvuosista, jolloin liigan osallistuneita joukkueita oli 10+.

Mitä "mainostamiseen" tulee niin se on melko hankalaa. Kukaan ei sellaiseen haluaisi omia rahojaan laittaa, koska ilmaisesta pelistä kuitenkin kyse. Voihan kolehtia kokeilla kerätä ja vaikka käyttää sen tuonne FB lisänäkyvyyteen. Edelleen siellä kannattaa ottaa kantaa keskusteluihin, koska FB löytyy niin monelta ja tunnukset tänne loppujen lopuksi niin harvalta. Kesä on kaikelle tällaiselle vähän huonoa aikaa, koska hyvin harvalla tämä peli kuitenkaan on ihan päällimäisenä ajatuksena. Julkisille servuille näkyviin vähä ohjenuoraa, jos haluaisi pelata peliä muutenkin kuin vain huvikseen julkisilla. Heikillä kuitenkin servut taitaa olla auki 24/7, ja pienellä hello tekstilllä voi saada ihmeitä aikaan, esim. linkki keskusteluun etc. Tai vaikkapa discord liittymislinkki, jonne voi vapaasti liittyä ja löytyisi erinäistä inffoa peliin ja liigapelaamiseen liittyen. Ei liian sekavaa, jotta inffoa ei tule kerralla liikaa, se kääntyy itseään vastaan helposti.

Mannekiineja on yleisesti aika hankala löytää, mutta voihan sitäkin kokeilla. Se, että olisiko siitä hyötyä on toinen juttu vai meneekö se vain ohi. Kiinnostuneita peliin varmasti löytyy enemmän kuin näkyvissä on, mutta heidän kokoaminen yhteen paikkaan on hankalaa.

Itsellä tällaisia ajatuksia, voi vapaasti olla samaa mieltä tai ampua samantien alas. Ei vaikuta itsellä vetäviin pyöriin :)

ystävällisin terveisin
-LassiNou
 
Propilkin edustaja
Ylläpitäjä
Moderaattori
Liittynyt
3/2/25
Viestit
6
Ylläpito ei tule järjestämään erikseen palavereita SM - liigan sääntöjen osalta.
Tämä ketju on nyt AVOIN PALAVERI tästä aiheesta!

Haluamme näin toimimalla poistaa spekuloinnit läpinäkymättömyydestä, salailuista jne.

Liigaa järjestävät tai järjestäneet henkilöt/tahot voivat tähän ketjuun
Kommentoida ja kertoa omat näkemyksensä säännöistä ym. tulevasta.

Toivomme myös kommentteja niiltä joukkueilta/pelaajilta joita liiga kiinnostaa.

Kuinka moni joukkue on/olisi mahdollisesti lähdössä mukaan kaudelle 2026.

Kaikki mielipiteet ja ehdotukset ovat tärkeitä. Nyt on mahdollisuus kertoa omat ajatukset tulevasta.

Uusien mahd. joukkueiden/pelaajien vuoksi on tärkeää tietää SM-liigan säännöt jo tässä vaiheessa.

Sana vapaa.

Yst.terv. -heikki- ja Memmu
 
Sivustaseuraaja
Liittynyt
11/4/19
Viestit
6
Nooh sikälimikäli tämmösen hulabaloon jälkeen täällä viellä on tulevaa liigaa ja vetäjiä sille,niin ainakin yksi uusi joukkue on mukana. Pelaajamääriä on supistettu vuosien saatossa jo aivan riittävästi, 9v9 on nyt tullut jäädäkseen. Miksi muuttaa toimivaa ja ns "parantaa"?
 
Keskustelija
Liittynyt
16/9/23
Viestit
37
SM-liigassa on toimiva sääntöpohja ja sääntöjä on vuosien saatossa hiottu käytössä olevaan muotoon.

Tiedän, että mm. kpl-kisojen pisteytystä on haluttu pohtia samaan muotoon kuin kaikki lajit - kisojen pisteytys - pisteytys menisi tasatilanteissa nopeimmin kpl-tuloksen saanneelle tasa-kpl tilanteessa tuloslistan mukaan. Tällöin pelin ohjelmointi, myös playlogien osalta, täytyy toimia virheettömästi.

Kommenttina totean tästä ideasta, että pidemmässä juoksussa kärkijoukkueet adaptoitusivat, todennäköisesti, muita joukkueita paremmin tähänkin sääntöuudistukseen.

-----
Sääntötarkastelu pisteytyksestä ja pelaajamääristä, vertailuna liigakausi 25-26:

Mappi-pisteytys:
12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1

Tästä voidaan nähdä monia mielipiteitä, niitä varmasti on. Esim. 14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 (12 pelaajaa pisteillä, 81p. EI tasatilannemahdollisuutta) lisää voiton ja kärkitulosten arvoa ja pisteet jakaantuvat laajemmalle pelaajamäärälle. Näen, että pisteytysmalli saattaa myös parantaa pelillisyyttä.

Itseltäni 9v9-formaatti saa ehdottoman kannatuksen, paras kompromissi alkuperäisestä joukkuepelaamista kunnioittaen.
 
Keskustelija
Liittynyt
16/9/23
Viestit
37
Lähinnä ideana uudesta pisteytyksestä on, että pisteet jakaantuvat tasaisemmin ja kärkitulokset ovat arvokkaita. 3p max-poikkema EI tuo vielä ideasta statistisesti todennäköisesti mitään eroa, mutta jos voiton arvo on 15p, 12p (random pick) on varmasti nähtävissä, että pistejakaumassa alkaa tapahtumaan heilahtelua.
 
Sosiaalinen
Liittynyt
24/8/16
Viestit
57
Ehdotuksia vain heittelin kuten sanoin, mutta esimerkin omaisena jos liigaan olisi tulossa tulevalla kaudella tällä 9vs9 systeemillä vaikkapa 6 tiimiä, mutta jos se olisikin 8vs8 tulisi 8 tiimiä. Näin ihan esimerkkinä, pidettäisiinkö edelleen vanhasta toimivasta kiinni ja uusilla tiimeillä ei olisi merkitystä. Näissä joutuu joskus miettimään vähän oman mukavuusalueen ulkopuolelle. Ja edelleen se oli vain ehdotus, sillä mennään jonka liigan vetäjä päättää tai siitä äänestetään. Ehkä porukka on pikkuisen liian varpaillaan kaikkeen muuttuvaan. Mutta eiköhän se liiga sieltä tule kuten se on joka vuosi tullut aiemminkin, vaikka kaikenlaista härdelliä sen ympärillä on ollut. Kaikki uusi tupataan vain ampumaan samantien alas, koska "koska miksi toimivaa muuttamaan". Pisteytyksen muuttamistakin voisi kokeilla, miksipä ei. Taannoisina vuosina kokeiltiin jotain uutta ja se ammuttiin niin hyvin alas, että liigan vetäjäkin vaihtui. Ehkä siinä on vähän jokaisella peiliin katsomisen paikka :)

-LassiNou
 
Keskustelija
Liittynyt
27/9/24
Viestit
28
Mielestäni Lassin viestissä on todella hyviä pointteja sen suhteen että tuota meidän tulee selvittää, että mikäli joustaisimme tuosta 9v9 mallista ja sitä kautta saataisiinkin mahdollisesti 1-4 joukkuetta lisää, niin ainakin minunkin mielestäni se olisi enemmän kuin hyvä juttu joukkue kilpailuun.

Toki aivan loputtomiin ei voida supistaa pelaajien määrää jäällä tai mahdollisesti joukkueissa, mutta ainakin alustavasti jos joukkue määrää saataisiin kasvamaan esimerkiksi 8v8 muodolla, niin ei välttämättä olisi maailman loppu.

Ainahan sitä voitaisiin tarkastella kausien alla että onko tilanne parantunut siitä, että voitaisiin mahdollisesti palata takaisin 9v9 tai 10v10 peleihin.
 
Keskustelija
Liittynyt
16/9/23
Viestit
37
8v8 - nykyisten kokoiset tiimit ei säily ja jos säilyisi, pelaajia olisi enemmän myös pois jäältä.

Jos tavoitellaan uusia tiimejä, tasollisesti 8 pelaajan tiimi on helpompi muodostaa kilpailukykyiseksi.

Onko liian radikaalia 8v8 tilanteessa vetää (random pick) 12 pelaajan raja koko miehistöön? Tai vielä alemmas?
 
Keskustelija
Liittynyt
16/9/23
Viestit
37
Palatakseni pisteytykseen vielä, 10,8,6,5,4,3,2,1 ja suurin kala 1p oli Kaizzun liigakausien malli. Sen verran nuori olin silloin (14-16v), etten keskittynyt kuin tuloksen tekoon
- ja en pohtinut pisteytystä kokonaisuutena -
 
Propilkki pelinkehittäjä
Pelinkehittäjä
Liittynyt
12/4/19
Viestit
70
Tuollainen pistelasku on peräisin pp1 ajoilta, jossa pistelasku saattoi olla jotain niinkin outoa kuin silloiset F1 pisteet.
 
Valioyksilö
Liittynyt
5/12/21
Viestit
419
14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 + 1p isoimmasta kalasta, noin saadaan tasuritkin mahdolliseksi,
tuo siksi että sijat 1 ja 2 saavat ansaitusti pikkaisen paremmin pisteitä.
 
Todella tuottelias
Liittynyt
18/3/21
Viestit
188
Viimeisimpänä järjestäjänä hieman kommenttia:

9 vs. 9 on tietääkseni kompromissi siitä, että ennen tätä on ollut 10 vs. 10 ja sitä ennen 8 vs. 8. Tästä mun puolesta voidaan esim. joukkueiden kesken äänestää. On se sitten 8, 9 tai 10 niin tässä tärkein asia on joukkueilla oikeasti ottaa asiakseen rekrytä pelaajia ja myös ottaa rohkeasti kokemattomampia mukaan. Ilman sitä rohkeutta ja opettamista ei synny uusia kilpapelaajia. Lisäksi siihen oman tiimin mainontaan kannattaa panostaa, että uusi/vapaana oleva pelaaja voisi ottaa yhteyttä. Jos nyt ottaa oman tiimini MV:n: 23-24 kaudella kaksi täysin uutta liigapelaaja, jotka eivät sitä ennen ole yhtään liigapeliä pelannut, 24-25 kaudella yksi täysin uusi ja viimeisimpänä 25-26 kaudella kaksi täysin uutta liigapelaajaa.

Pisteytys on mielestäni joko tuo viime kausina tuttu tai sitten otetaan EM-Liigan pisteytys käyttöön. Riippuu siitä mitä haluamme painottaa. Ei pitäisi tuottaa ongelmia adaptoitua kumpaakaan.

Muuten viime vuosien säännöt ovat mielestäni hyvin kasassa joilla voi jatkaa eteenpäin. Yksi tapaus viime vuoden pudotuspeleissä pitää viilata kuntoon sääntöihin. Koskee mahdollisia yhteysongelmia hostiin. Yksi vaihtoehto on siihen, että vierasjoukkueen vesistö(t) vierasjoukkueen vaatimuksesta voidaan pelata vierasjoukkueen hostilla. Mutta tämä on sellainen nyanssi, joka pystytään ratkaisemaan ennen mahdollista Liigakautta.

Toinen, mitä voidaan kokeilla on kaikkien vesistöjen arvontaa etukäteen. Silloin toki lähtee yksi taktinen elementti pois joukkueiden strategiasta, kun ei enää itse valita vesistöjä otteluihin. Molemmissa on puolensa.

Yleisesti ottaen näen, että näihin sääntöihin ottaa ne tahot kantaa jotka oikeasti ovat mukana tässä. Kun ylläpito ei tule näitä järjestämään, heillä ei ole myöskään oikeutta muutoksia tehdä sääntöihin. Myöskään en näe tässä järkeä, että nyt mahdollisimman nopeasti pitää lyödä lukkoon kaikki sääntönyanssit. Tärkein on pelaajamäärä jäällä, se voidaan mun puolesta nopeallakin aikataululla lyödä lukkoon. Siihen mielestäni tarvitaan mahdollisten joukkueiden mielipiteet. Toinen on tuo, että jatkammeko vanhalla systeemillä, jossa joka ottelussa on yksi järjestäjien arpoma pakollinen vesistö ja loput vallitsevat koti-ja vierasjoukkue. Sitä voidaan myös remixata EM-Liigan tapaan että esim. runkosarjassa voivat joukkueet valita vain kaikki lajit/normaali vesistöjä ja vasta pudotuspeleissä otetaan erikoismuodot mukaan valintoihin. Toinen vaihtoehto on, että kaikki vesistöt arvotaan etukäteen.

Oma mielipiteeni on 9 pelaajaa jäällä, mutta voin joustaa 8, jos se oikeasti on niin suuri kynnyskysymys uusien tiimien mukana ololle.

Krisu

SM-liigan toinen pääjärjestäjä kaudella 2025-2026
 
Viimeksi muokattu:
Propilkin edustaja
Ylläpitäjä
Moderaattori
Liittynyt
3/2/25
Viestit
6
Hei, ylläpidon toiveet SM- liigan
sääntömuutoksiin ovat seuraavanlaiset

-Max 8vs8 jäällä
- liiga neuvosto joka kokoontuu AINA ennen liigan alkua, koostuu liigaan osallistuvista joukkueen kapteeneista
tai heidän valitsemastaan henkilöstä.
- vesistö arvontaan saa osallistua joka joukkueesta edustaja.

Nämä muutokset tulisi olla pysyviä sääntöjä vuodesta toiseen.

Tässä pääpiirteittäin ne asiat jotka koemme tärkeiksi.

Odotamme vastauksia tämän illan klo 22.00 asti.

- Ylläpito-
 
Erittäin ahkera
Moderaattori
Liittynyt
10/4/19
Viestit
169
Oma ehdotus että heikki ja memmu tulee sen verran vastaan että antaa järjestäjän vetää liiga. Kuitenkin niin että otetaan vakasti harkintaan esimerkiksi tuo 8v8 ja tehdään päätös sen mukaan että onko järkevä joukkuemäärän takia vetää sillä systeemillä. Tällä hetkellä vaikuttaa että suurin osa tiimeistä olisi valmiina siihen mikäli se lisää joukkuemäärää? Ja jos näyttää siltä ettei 8v8 saa kannatusta niin mun mielestä se 9v9 kompromissi ei pitäis myöskään olla ongelma. Ylläpito haluaa kuitenkin kasvattaa pelaajamäärää ja ei saa joukkueisiinsa yhtä pelaajaa lisää kolmen vuoden aikana? Jotenkin ei käy omaan järkeen.

Ja jos tällä päätöksellä kiire niin ei muuta kun viestiä liikkeelle nykyisten joukkueiden kapteenistoille edelliskausien järjestäjän toimesta(mikäli ylläpito hyväksyy ehdotuksen). Mulla on ainakin täysi luotto siihen että osaavat hoitaa sen niin hyvin kun mahdollista. Eikä niin kuin itse haluavat. Muistan itse kun olin mukana järjestämässä niin kyseltiin jokaiselta tiimiltä mitä mieltä ovat ja todettiin sillon että 9v9 systeemillä saadaan paras määrä joukkueita. Eli kyllä aikaisemmillakin kausilla ollaan kuunneltu kaikkia mielipiteitä..

Kannatan liiganeuvoston kokoontumista ennen kauden alkua. Se on jäänyt tässä viimevuosina ja olisi hyvä jos sen saa takaisin. Ehkä jopa siihen kokoontumisen yhteyteen saadaan tuo mappien arvonta järjestettyä? Viime kaudella ainakin oli jokaisella joukkueella mahdollisuus seurata arvontaa joten sen ei pitäisi olla ongelma.

Jos ylläpito ei tule yhtään vastaan niin tilanne on se että porukka jakautuu ja mahdollisesti yhteisö hajoaa kokonaan. Tällä hetkellä vaikuttaa että heikki/memmu on valmiina ottamaan tämän riskin. Toivon todella ettei siihen tarvitse mennä.
 
Sosiaalinen
Liittynyt
24/8/16
Viestit
57
Nyt on aika nopea ikkuna tuolle pelaajamäärän muutokselle. Varsinkaan kun ei tiedä montako osallistuvia joukkueita ensi kaudelle on, ja kuka liigan vetää. Olisiko tässä nyt sellainen ihan järkevin homma, että katsoa tätä syssymmällä uudestaan? Komppaan tässä Akua!

-LassiNou
 
Sosiaalinen
Liittynyt
14/1/20
Viestit
59
Vähintään 9vs9 ja pisteytys sama tai Em liigan pisteytys. Tiedä sitten kuinka alas pitäisi mennä pelaajamäärissä, että tulisi enemmän joukkueita. Jos niitä tulisi lainkaan, tuskin moni haluaisi lähteä jakamaan nykyisiä joukkueita osiin. Varsinkaan, kun se ei palvele yhtään joukkuepelaamista esimerkiksi Em liigassa.

Pienempien pelaajamäärien pelit ei olisi enää Sm liigan nimen arvoisia ainakaan joukkuepelin näkökulmasta. Ennemmin olisi sitten kauden oheisturnauksia ilman, että joukkue saisi siitä Sm liiga titteliä itselleen. Voihan niitä pokaalinimityksiä keksiä muitakin, esim Puolan tyyliin.

Yksi vaihtoehto Sm liigaan voisi olla kaksin tai kolminkertainen sarja ilman pleijareita, mikä toimisi hyvin kun joukkueita on vähemmän. Pelataan kaksi tai kolme kertaa kauden aikana joukkuetta vastaan riippuen kuinka monta joukkuetta on mukana ja kuinka pitkä sarjasta halutaan. Ja sarjan ykkönen on mestari. Tämä vaatisi hyvällä tasolla suorittamista pelistä toiseen ja lisäisi pelaajien motivaatiota sekä intoa pelata. Jokaisella mappivoitolla olisi iso merkitys. Mapit voisi kaikki arpoa etukäteen.

Procyon II kanta on tuo 9vs9 ja pisteytys sama tai Em liigan. Muut ideat ja ajatukset on mun omia.

-Havi jr
 
Takaisin
Ylös